K&N High-Flow Original Lifetime Engine Air Filter BMW S1000RR - BM-1010
K&N High-Flow Original Lifetime Engine Air Filter BMW S1000RR - BM-1010
K&N Filters
SKU:
Couldn't load pickup availability
- With Bill
- Fast Shipping
- Safe Packing
K&N High-Flow Original Lifetime Engine Air Filter BMW S1000RR - BM-1010
- Designed to provide increased horsepower and torque
- Pleated media provides a large filtration area offering long service intervals
- Multiple layers of woven cotton gauze media offer excellent filtration
- Application-specific base seal and sealing bead
- Made in the USA for over 40 years
- Washable & reusable, pre-oiled, and ready to ride!
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.125 in (29 mm) |
| Outside Length | 9.125 in (232 mm) |
| Outside Width | 6.156 in (156 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 2.4 lb (1.1 kg) |
| Filter Re-oiling Amount | 0.84 oz (25 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 11.25 in (286 mm) |
| Product Box Width | 8.75 in (222 mm) |
|
2020 BMW S1000R 999 All Models 2019 BMW S1000R 999 All Models |
|
2019 BMW S1000RR 999 K46 2019 BMW S1000XR 999 All Models |
|
2018 BMW HP4 Race 999 All Models 2018 BMW S1000R 999 All Models |
|
2018 BMW S1000RR 999 All Models 2018 BMW S1000XR 999 All Models |
|
2017 BMW HP4 Race 999 All Models 2017 BMW S1000R 999 All Models |
|
2017 BMW S1000RR 999 All Models 2017 BMW S1000XR 999 All Models |
|
2016 BMW S1000R 999 All Models 2016 BMW S1000RR 999 All Models |
|
2016 BMW S1000XR 999 All Models 2015 BMW S1000R 999 All Models |
|
2015 BMW S1000RR 999 All Models 2015 BMW S1000XR 999 All Models |
|
2014 BMW HP4 999 All Models 2014 BMW HP4 Competition 999 All Models |
|
2014 BMW S1000R 999 All Models 2014 BMW S1000RR 999 All Models |
|
2014 BMW S1000XR 999 All Models 2013 BMW HP4 999 All Models |
|
2013 BMW S1000RR 990 All Models 2012 BMW HP4 999 All Models |
|
2012 BMW S1000RR 990 All Models 2011 BMW S1000RR 990 All Models |
|
2010 BMW S1000RR 990 All Models 2009 BMW S1000RR 990 All Models |
| BMC FM55620 |
| BMW 13717717842 |
Share
