K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filter - Isuzu D-max L4-2.5/3.0L DSL - 33-3002
K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filter - Isuzu D-max L4-2.5/3.0L DSL - 33-3002
K&N Filters
SKU:
Couldn't load pickup availability
- With Bill
- Fast Shipping
- Safe Packing
K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filter - Isuzu D-max L4-2.5/3.0L DSL - 33-3002
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: The engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
Specifications
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.375 in (35 mm) |
| Outside Length | 9.938 in (252 mm) |
| Outside Width | 9.25 in (235 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.5 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-oiling Amount | 2.45 oz (72 ml) |
| Product Box Height | 11.59 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.47 in (266 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
Vehicle Applications
|
2024 Isuzu D-Max 1.9L L4 Diesel All Models 2024 Isuzu D-Max 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2024 Isuzu MU-X 3.0L L4 Diesel All Models 2024 Mazda BT50 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2023 Isuzu D-Max 1.9L L4 Diesel All Models 2023 Isuzu D-Max 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2023 Isuzu MU-X 3.0L L4 Diesel All Models 2023 Mazda BT50 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2022 Isuzu D-Max 1.9L L4 Diesel All Models 2022 Isuzu D-Max 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2022 Isuzu MU-X 3.0L L4 Diesel All Models 2022 Mazda BT50 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2021 Isuzu D-Max 1.9L L4 Diesel All Models 2021 Isuzu D-Max 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2021 Isuzu MU-X 3.0L L4 Diesel All Models 2021 Mazda BT50 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2020 Isuzu D-Max 1.9L L4 Diesel All Models 2020 Isuzu D-Max 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2020 Isuzu MU-X 3.0L L4 Diesel All Models 2020 Mazda BT50 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2019 Isuzu D-Max 1.9L L4 Diesel All Models 2019 Isuzu D-Max 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2019 Isuzu MU-X 3.0L L4 Diesel All Models 2018 Isuzu D-Max 1.9L L4 Diesel All Models |
|
2018 Isuzu D-Max 2.5L L4 Diesel All Models 2018 Isuzu D-Max 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2018 Isuzu MU-X 1.9L L4 Diesel All Models 2018 Isuzu MU-X 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2018 Isuzu MU-X 3.0L L4 Diesel All Models 2017 Isuzu D-Max 1.9L L4 Diesel All Models |
|
2017 Isuzu D-Max 2.5L L4 Diesel All Models 2017 Isuzu D-Max 3.0L L4 Diesel All Models |
|
2017 Isuzu MU-X 1.9L L4 Diesel All Models 2017 Isuzu MU-X 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2017 Isuzu MU-X 3.0L L4 Diesel All Models 2016 Isuzu D-Max 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2016 Isuzu D-Max 3.0L L4 Diesel All Models 2016 Isuzu MU-X 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2016 Isuzu MU-X 3.0L L4 Diesel All Models 2015 Isuzu D-Max 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2015 Isuzu D-Max 3.0L L4 Diesel All Models 2015 Isuzu MU-X 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2015 Isuzu MU-X 3.0L L4 Diesel All Models 2014 Isuzu D-Max 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2014 Isuzu D-Max 3.0L L4 Diesel All Models 2014 Isuzu MU-X 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2014 Isuzu MU-X 3.0L L4 Diesel All Models 2013 Isuzu D-Max 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2013 Isuzu D-Max 3.0L L4 Diesel All Models 2013 Isuzu MU-X 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2013 Isuzu MU-X 3.0L L4 Diesel All Models 2012 Isuzu D-Max 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2012 Isuzu D-Max 3.0L L4 Diesel All Models |
Cross References
| BMC FB95401 |
| Isuzu 5876150010 |
| Isuzu 891402660 |
| Isuzu 898140266 |
| Mazda M1K0A23603 |
| Pipercross PP1909DRY |
| Ryco A2040 |
| Ryco A2040 |
| Wesfil WA5270 |
| Wesfil WA5573 |
Share
