K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filter - Mercedes Benz SLK350 V6-3.5L F/I - 33-2985
K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filter - Mercedes Benz SLK350 V6-3.5L F/I - 33-2985
K&N Filters
SKU:
Couldn't load pickup availability
- With Bill
- Fast Shipping
- Safe Packing
K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filter - Mercedes Benz SLK350 V6-3.5L F/I - 33-2985
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: The engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
Specifications
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Outside Length | 16.688 in (424 mm) |
| Outside Width | 7.875 in (200 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 2 lb (0.9 kg) |
| Filter Re-oiling Amount | 1.45 oz (43 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 17.19 in (437 mm) |
| Product Box Width | 8.31 in (211 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
Vehicle Applications
|
2017 Mercedes-Benz S400 Hybrid 3.5L V6 Gas All Models 2016 Mercedes-Benz E350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2016 Mercedes-Benz S400 Hybrid 3.5L V6 Gas All Models 2016 Mercedes-Benz SLK350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2015 Mercedes-Benz C350 3.5L V6 Gas All Models 2015 Mercedes-Benz E350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2015 Mercedes-Benz E400 3.5L V6 Gas All Models 2015 Mercedes-Benz GLK350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2015 Mercedes-Benz ML350 3.5L V6 Gas All Models 2015 Mercedes-Benz S400 Hybrid 3.5L V6 Gas All Models |
|
2015 Mercedes-Benz SLK350 3.5L V6 Gas All Models 2014 Mercedes-Benz C300 3.5L V6 Gas All Models |
|
2014 Mercedes-Benz C350 3.5L V6 Gas All Models 2014 Mercedes-Benz CLS350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2014 Mercedes-Benz E300 3.5L V6 Gas All Models 2014 Mercedes-Benz E350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2014 Mercedes-Benz E400 3.5L V6 Gas All Models 2014 Mercedes-Benz E400 Hybrid 3.0L V6 Gas All Models |
|
2014 Mercedes-Benz GLK350 3.5L V6 Gas All Models 2014 Mercedes-Benz ML350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2014 Mercedes-Benz S400 Hybrid 3.5L V6 Gas All Models 2014 Mercedes-Benz SL350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2014 Mercedes-Benz SLK350 3.5L V6 Gas All Models 2013 Mercedes-Benz C300 3.5L V6 Gas All Models |
|
2013 Mercedes-Benz C350 3.5L V6 Gas All Models 2013 Mercedes-Benz CLS350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2013 Mercedes-Benz E300 3.5L V6 Gas All Models 2013 Mercedes-Benz E350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2013 Mercedes-Benz E400 3.5L V6 Gas All Models 2013 Mercedes-Benz E400 Hybrid 3.0L V6 Gas All Models |
|
2013 Mercedes-Benz GLK350 3.5L V6 Gas All Models 2013 Mercedes-Benz ML350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2013 Mercedes-Benz R350 3.5L V6 Gas All Models 2013 Mercedes-Benz S350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2013 Mercedes-Benz S400 Hybrid 3.5L V6 Gas Non-US Models, 306BHP 2013 Mercedes-Benz SL350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2013 Mercedes-Benz SLK350 3.5L V6 Gas All Models 2012 Mercedes-Benz C350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2012 Mercedes-Benz CLS350 3.5L V6 Gas All Models 2012 Mercedes-Benz E300 3.5L V6 Gas All Models |
|
2012 Mercedes-Benz E350 3.5L V6 Gas All Models 2012 Mercedes-Benz GLK350 3.5L V6 Gas Non-US Models |
|
2012 Mercedes-Benz ML350 3.5L V6 Gas All Models 2012 Mercedes-Benz R350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2012 Mercedes-Benz S350 3.5L V6 Gas All Models 2012 Mercedes-Benz SL350 3.5L V6 Gas All Models |
|
2012 Mercedes-Benz SLK350 3.5L V6 Gas All Models 2011 Mercedes-Benz C350 3.5L V6 Gas 306BHP |
|
2011 Mercedes-Benz CLS350 3.5L V6 Gas 306BHP 2011 Mercedes-Benz E300 3.5L V6 Gas All Models |
|
2011 Mercedes-Benz E350 3.5L V6 Gas 306BHP 2011 Mercedes-Benz GLK350 3.5L V6 Gas 306BHP |
|
2011 Mercedes-Benz ML350 3.5L V6 Gas 306BHP 2011 Mercedes-Benz S350 3.5L V6 Gas 306BHP |
|
2011 Mercedes-Benz SLK350 3.5L V6 Gas 306BHP |
Cross References
| AC Delco A3306C |
| Carquest 83034 |
| Champ Labs. AF5699 |
| Fram CA11439 |
| Hastings AF1574 |
| Jason JA310U0 |
| Mann-Hummel C34139 |
| Mann-Hummel C43139 |
| Mercedes Benz A2760940004 |
| Mercedes Benz A276094004 |
| MicroGard MGA46799 |
| Pronto PA9950 |
| Purolator A38218 |
| Simota OMB007 |
| STP SA11439 |
| Wesfil WA5417 |
| WIX 46799 |
| WIX 49034 |
Share
