K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filter - Mitsubishi Triton L4-2.5L DSL - 33-2951
K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filter - Mitsubishi Triton L4-2.5L DSL - 33-2951
K&N Filters
SKU:
Couldn't load pickup availability
- With Bill
- Fast Shipping
- Safe Packing
K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filter - Mitsubishi Triton L4-2.5L DSL - 33-2951
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: The engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
Specifications
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.375 in (35 mm) |
| Outside Length | 9.375 in (238 mm) |
| Outside Width | 9.375 in (238 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 1.6 lb (0.7 kg) |
| Filter Re-oiling Amount | 1.87 oz (55 ml) |
| Product Box Height | 11.56 in (294 mm) |
| Product Box Length | 10.44 in (265 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
Vehicle Applications
|
2017 Mitsubishi L200 2.5L L4 Diesel All Models 2016 Mitsubishi L200 2.4L L4 Gas All Models |
|
2016 Mitsubishi L200 2.5L L4 Diesel All Models 2015 Mitsubishi L200 2.4L L4 Gas All Models |
|
2015 Mitsubishi L200 2.5L L4 Diesel All Models 2015 Mitsubishi Triton 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2014 Mitsubishi L200 2.5L L4 Diesel All Models 2014 Mitsubishi Strada 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2014 Mitsubishi Triton 2.5L L4 Diesel All Models 2013 Mitsubishi Challenger 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2013 Mitsubishi L200 2.5L L4 Diesel All Models 2013 Mitsubishi Strada 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2013 Mitsubishi Triton 2.4L L4 Gas All Models 2013 Mitsubishi Triton 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2012 Mitsubishi Challenger 2.5L L4 Diesel All Models 2012 Mitsubishi L200 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2012 Mitsubishi Strada 2.5L L4 Diesel All Models 2012 Mitsubishi Triton 2.4L L4 Gas All Models |
|
2012 Mitsubishi Triton 2.5L L4 Diesel All Models 2011 Mitsubishi Challenger 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2011 Mitsubishi L200 2.5L L4 Diesel All Models 2011 Mitsubishi Strada 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2011 Mitsubishi Triton 2.4L L4 Gas All Models 2011 Mitsubishi Triton 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2010 Mitsubishi Challenger 2.5L L4 Diesel All Models 2010 Mitsubishi L200 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2010 Mitsubishi Strada 2.5L L4 Diesel All Models 2010 Mitsubishi Triton 2.4L L4 Gas All Models |
|
2010 Mitsubishi Triton 2.5L L4 Diesel All Models 2009 Mitsubishi Challenger 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2009 Mitsubishi L200 2.5L L4 Diesel All Models 2009 Mitsubishi Strada 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2009 Mitsubishi Triton 2.4L L4 Gas All Models 2009 Mitsubishi Triton 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2009 Mitsubishi Triton 3.2L L4 Diesel All Models 2009 Mitsubishi Triton 3.5L L4 Gas All Models |
|
2008 Mitsubishi L200 2.5L L4 Diesel All Models 2008 Mitsubishi Strada 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2008 Mitsubishi Triton 2.4L L4 Gas All Models 2008 Mitsubishi Triton 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2008 Mitsubishi Triton 3.2L L4 Diesel All Models 2008 Mitsubishi Triton 3.5L L4 Gas All Models |
|
2007 Mitsubishi L200 2.5L L4 Diesel All Models 2007 Mitsubishi Strada 2.5L L4 Diesel All Models |
|
2007 Mitsubishi Triton 2.4L L4 Gas All Models 2007 Mitsubishi Triton 3.2L L4 Diesel All Models |
|
2006 Mitsubishi L200 2.5L L4 Diesel From 5/06 2006 Mitsubishi Strada 2.5L L6 Diesel All Models |
|
2005 Mitsubishi Strada 2.5L L6 Diesel All Models |
Cross References
| AC Delco PC3170E |
| BMC FB74101 |
| Mann-Hummel C24011 |
| Mitsubishi 1500A098 |
| Mitsubishi 1500A358 |
| Repco RAF211 |
| Ryco A1512 |
| Simota OM007 |
| Wesfil WA1181 |
| WIX WA9589 |
Share
