1
/
of
1
K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filter - Suzuki SX4 L4-1.5/1.6L F/I - 33-2954
K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filter - Suzuki SX4 L4-1.5/1.6L F/I - 33-2954
K&N Filters
Regular price
Rs. 7,290.00
Regular price
Sale price
Rs. 7,290.00
Shipping calculated at checkout.
SKU:
Quantity
Couldn't load pickup availability
- With Bill
- Fast Shipping
- Safe Packing
K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filter - Suzuki SX4 L4-1.5/1.6L F/I - 33-2954
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: The engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
Specifications
| Air Filter Shape | Panel |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Washable | Yes |
| Height | 1.125 in (29 mm) |
| Outside Length | 8.75 in (222 mm) |
| Outside Width | 4.75 in (121 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Product Style | Panel Air Filter |
| Weight | 0.8 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-oiling Amount | 0.58 oz (17 ml) |
| Product Box Height | 9.69 in (246 mm) |
| Product Box Length | 7.72 in (196 mm) |
| Product Box Width | 1.75 in (44 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
Vehicle Applications
|
2010 Fiat Sedici 1.6L L4 Gas 107BHP 2010 Suzuki SX4 1.5L L4 Gas All Models |
|
2010 Suzuki SX4 1.6L L4 Gas 109BHP 2009 Fiat Sedici 1.6L L4 Gas All Models |
|
2009 Suzuki SX4 1.5L L4 Gas All Models 2009 Suzuki SX4 1.6L L4 Gas 109BHP |
|
2009 Suzuki SX4 1.8L L4 Gas All Models 2008 Fiat Sedici 1.6L L4 Gas All Models |
|
2008 Suzuki SX4 1.5L L4 Gas All Models 2008 Suzuki SX4 1.6L L4 Gas All Models |
|
2007 Fiat Sedici 1.6L L4 Gas All Models 2007 Suzuki SX4 1.5L L4 Gas All Models |
|
2007 Suzuki SX4 1.6L L4 Gas All Models 2006 Fiat Sedici 1.6L L4 Gas All Models |
|
2006 Suzuki SX4 1.5L L4 Gas All Models 2006 Suzuki SX4 1.6L L4 Gas All Models |
Cross References
| AC Delco PC3241E |
| BMC FB58801 |
| Fiat 71750718 |
| Fiat 71750719 |
| Mann-Hummel C23004 |
| Ryco A1907 |
| Simota OS009 |
| Suzuki 1378079J000 |
Share
