1
/
of
1
K&N High-Flow Original Lifetime Engine Car Air Filters - AUDI A8 V8-4.2L F/I - E-1996 - E-1996
K&N High-Flow Original Lifetime Engine Car Air Filters - AUDI A8 V8-4.2L F/I - E-1996 - E-1996
K&N Filters
Regular price
Rs. 11,990.00
Regular price
Sale price
Rs. 11,990.00
Shipping calculated at checkout.
SKU:
Quantity
Couldn't load pickup availability
- With Bill
- Fast Shipping
- Safe Packing
K&N High-Flow Original Lifetime Engine Car Air Filters - AUDI A8 V8-4.2L F/I - E-1996 - E-1996
- ENGINEERED POWER: State-of-the-art air filter media is designed to increase horsepower and acceleration as well as improve overall engine performance
- RUGGED CONSTRUCTION: K&N Air Filters are manufactured with durable, premium materials and state-of-the-art construction methods to last a lifetime
- 4 LAYERS OF PROTECTION: Multiple layers of premium cotton gauze treated with a specially designed tacking agent work together to create an intricate mesh of engine filter media that is designed to block and trap harmful contaminants
- CLEAN ONCE EVERY 5 YEARS: The engine air filter only needs cleaning every 75,000 miles under normal highway driving conditions (5 years based on the average miles driven per year of 15,000 miles)
- REUSABLE K&N FILTER SAVES YOU MONEY: A K&N washable, reusable air filter will save you up to $125 vs. purchasing multiple disposable filters (compared to MSRP in USD of corresponding OE filters for 200,000 miles of highway driving)
- ULTIMATE LONGEVITY: No-hassle lifetime limited warranty on stock replacement K&N air filters- limitations apply
- EASY INSTALLATION: K&N Air Filters are pre-oiled and ready to drop into your factory air box- they are one of the easiest and most cost-effective vehicle upgrades for quick performance gains
- REDUCES WASTE: Over 200 million disposable air filters and their packaging waste wind up in landfills each year- reusable filters help reduce waste in our landfills
Specifications
| Air Filter Shape | Round Straight |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Flange Inside Diameter | 4 in (102 mm) |
| Flange Length | 0.813 in (21 mm) |
| Flanges | 1 |
| Flange Type | Centered |
| Height | 6 in (152 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Outside Diameter | 6.25 in (159 mm) |
| Top Material | None |
| Top Style | Rubber |
| Warranty | No-Hassle Lifetime Limited |
| Washable | Yes |
| Product Style | Round Straight Universal Air Filter |
| Weight | 1.7 lb (0.8 kg) |
| Filter Re-oiling Amount | 1.8 oz (53 ml) |
| Product Box Height | 7.75 in (197 mm) |
| Product Box Length | 6.81 in (173 mm) |
| Product Box Width | 6.81 in (173 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
Vehicle Applications
|
2013 Audi A8 Quattro 4.2L V8 Gas All (2 required) 2012 Audi A8 Quattro 4.2L V8 Gas All (2 required) |
|
2011 Audi A8 Quattro 4.2L V8 Gas All (2 required) 2010 Audi A8 Quattro 4.2L V8 Gas 371BHP (2 required) |
|
2000 Holden Suburban 1500 5.7L V8 Gas All Models 1999 Holden Suburban 1500 5.7L V8 Gas All Models |
|
1998 Holden Suburban 1500 5.7L V8 Gas All Models 1997 Holden Suburban 1500 5.7L V8 Gas All Models |
Cross References
| Audi 4H0129620F |
| Autopart International 5000257715 |
| Autopart International 5000321594 |
| Autopart International 5000322272 |
| Beck/Arnley 0421939 |
| Carquest 322272 |
| Ecogard XA10228 |
| Fram CA10581 |
| Premium Guard PA99926 |
| Ryco A2014 |
| Service Pro MA10228 |
| STP SA10581 |
| Vaico V104310 |
| Wesfil WA5568 |
| WIX WA10968 |
Share
