K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filters - Peugeot 206 L4-1.4L DSL - 33-2840
K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filters - Peugeot 206 L4-1.4L DSL - 33-2840
K&N Filters
SKU:
Couldn't load pickup availability
- With Bill
- Fast Shipping
- Safe Packing
K&N High-flow Original Lifetime Engine Car Air Filters - Peugeot 206 L4-1.4L DSL - 33-2840
- Designed to increase horsepower
- Washable, reusable, and engineered to last for the life of your vehicle
- Designed to provide high airflow and exceptional filtration
- Engineered to fit easily into your factory air box
- No-Hassle Lifetime Limited Warranty
- Only needs cleaning every 50,000 miles under normal highway driving conditions.
- Emissions legal in all 50 States
- Will not void vehicle warranty
Specifications
| Air Filter Shape | Panel |
| Height | 1 in (25 mm) |
| Package Contents | 1 Air Filter |
| Package Quantity | 1 |
| Washable | Yes |
| Air Filter Material | Cotton Gauze |
| Product Style | Unique Air Filters |
| Flanges | None |
| Outside Length | 11.063 in (281 mm) |
| Outside Width | 5.5 in (140 mm) |
| Weight | 0.7 lb (0.3 kg) |
| Filter Re-oiling Amount | 0.86 oz (25 ml) |
| Product Box Height | 1.75 in (44 mm) |
| Product Box Length | 14.56 in (370 mm) |
| Product Box Width | 8.31 in (211 mm) |
| Filter Line | High-Flow |
| Overall Filter Efficiency | Up To 99% Efficiency |
Vehicle Applications
|
2012 Citroen Nemo 1.4L L4 Diesel All Models 2011 Citroen Nemo 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2011 Peugeot Bipper 1.4L L4 Diesel All Models 2010 Citroen C3 1.4L L4 Diesel To 2/10 |
|
2010 Citroen C3 II 1.4L L4 Diesel To 2/10 2010 Citroen Nemo 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2010 Ford Fiesta V 1.4L L4 Diesel All Models 2010 Ford Fiesta VI 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2010 Peugeot Bipper 1.4L L4 Diesel All Models 2009 Citroen C2 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2009 Citroen C3 1.4L L4 Diesel All Models 2009 Citroen Nemo 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2009 Ford Fiesta V 1.4L L4 Diesel All Models 2009 Ford Fiesta VI 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2009 Peugeot 1007 1.4L L4 Diesel All Models 2009 Peugeot 206 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2009 Peugeot 207 1.4L L4 Diesel All Models 2009 Peugeot Bipper 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2008 Citroen C1 1.4L L4 Diesel All Models 2008 Citroen C2 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2008 Citroen C3 1.4L L4 Diesel 8v 2008 Citroen Nemo 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2008 Ford Fiesta V 1.4L L4 Diesel All Models 2008 Ford Fiesta VI 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2008 Peugeot 1007 1.4L L4 Diesel All Models 2008 Peugeot 107 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2008 Peugeot 206 1.4L L4 Diesel All Models 2008 Peugeot 207 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2008 Peugeot Bipper 1.4L L4 Diesel All Models 2008 Toyota Aygo 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2007 Citroen C1 1.4L L4 Diesel All Models 2007 Citroen C2 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2007 Citroen C3 1.4L L4 Diesel 8v 2007 Citroen Nemo 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2007 Ford Fiesta V 1.4L L4 Diesel All Models 2007 Ford Fusion 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2007 Mazda 2 1.4L L4 Diesel All Models 2007 Peugeot 1007 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2007 Peugeot 107 1.4L L4 Diesel All Models 2007 Peugeot 206 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2007 Peugeot 207 1.4L L4 Diesel All Models 2007 Peugeot 307 1.4L L4 Diesel 8v |
|
2007 Toyota Aygo 1.4L L4 Diesel All Models 2006 Citroen C1 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2006 Citroen C2 1.4L L4 Diesel All Models 2006 Citroen C3 1.4L L4 Diesel 8v |
|
2006 Ford Fiesta V 1.4L L4 Diesel All Models 2006 Ford Fusion 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2006 Mazda 2 1.4L L4 Diesel All Models 2006 Peugeot 1007 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2006 Peugeot 107 1.4L L4 Diesel All Models 2006 Peugeot 206 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2006 Peugeot 207 1.4L L4 Diesel All Models 2006 Peugeot 307 1.4L L4 Diesel 8v |
|
2006 Toyota Aygo 1.4L L4 Diesel All Models 2005 Citroen C1 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2005 Citroen C2 1.4L L4 Diesel All Models 2005 Citroen C3 1.4L L4 Diesel 8v |
|
2005 Citroen Xsara 1.4L L4 Diesel All Models 2005 Ford Fiesta V 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2005 Ford Fusion 1.4L L4 Diesel All Models 2005 Mazda 2 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2005 Peugeot 1007 1.4L L4 Diesel All Models 2005 Peugeot 107 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2005 Peugeot 206 1.4L L4 Diesel All Models 2005 Peugeot 307 1.4L L4 Diesel 8v |
|
2005 Toyota Aygo 1.4L L4 Diesel All Models 2004 Citroen C2 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2004 Citroen C3 1.4L L4 Diesel 8v 2004 Citroen Xsara 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2004 Ford Fiesta V 1.4L L4 Diesel All Models 2004 Ford Fusion 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2004 Mazda 2 1.4L L4 Diesel All Models 2004 Peugeot 206 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2004 Peugeot 307 1.4L L4 Diesel 8v 2003 Citroen C2 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2003 Citroen C3 1.4L L4 Diesel 8v 2003 Citroen Xsara 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2003 Ford Fiesta V 1.4L L4 Diesel All Models 2003 Ford Fusion 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2003 Mazda 2 1.4L L4 Diesel All Models 2003 Peugeot 206 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2003 Peugeot 307 1.4L L4 Diesel 8v 2002 Citroen C3 1.4L L4 Diesel 8v |
|
2002 Ford Fiesta V 1.4L L4 Diesel All Models 2002 Ford Fusion 1.4L L4 Diesel All Models |
|
2002 Peugeot 206 1.4L L4 Diesel All Models 2001 Peugeot 206 1.4L L4 Diesel All Models |
Cross References
| Citroen 1444SE |
| Citroen 1444X3 |
| Citroen 1444X7 |
| Ford 1147681 |
| Ford 2S6Q9601AA |
| Mann-Hummel C3087 |
| Peugeot 1444W9 |
| Peugeot 1444X2 |
| Peugeot 9642212080 |
| Pipercross PP1680DRY |
| Simota OC004 |
| WIX WA6738 |
Share
